Mezi kopci cesta klikatá...

Jarní cykloinspekce

6. dubna 2011 v 19:51 | Sorgh |  Výpravy
Cykloturistická sezóna úspěšně začala. Občas se na kolo dalo sednout i v zimních měsících, ale až březenec uvolnil hůlku mrazilku, aby se ta mohla vydat na zasloužené lázně za polární točnu.
Sněhu moc nebylo a tak silnice a polňačky už nabízejí příjemný komfort.
Já se začal aktivně pinožit zhruba před čtrnácti dny. Zepár projížděk s malouškem v sedačce a teď už i konečně sám…

Zrovna dnes jsem spáchal inspekční cestu k Býčí skále. Vyrazil jsem klasicky kolem Svitavy do Bílovic. V Majlontu probíhá výstavba cyklostezky, bagrové a válce funí na plný kotel a zanedlouho povede podél vody hladká asfaltka. V Bílkách jsem opustil asfalt a vzal to po turistických cestách směr Křtiny. Hned nad obcí se zaskvěl opravený kříž, zvaný někdy Řícmanský. Jeho původ lze vysledovat v roce 1911 a nedaleká tabule informuje o jeho historii. Nyní je opět krásný, barevné malby září novotou a odpočinek zde je silně duchovní. Toho je třeba, neboť kousek odtud vyrostla sluneční elektrárna, která kazí krajinný ráz a jako i jinde v přírodě je trnem v oku poutníka.
Po pár kilometrech vyjíždím na silnici spojující Babice s Kanicama, špatně odbočuji a vyjíždím právě v Kanicích. Do Jozefovského údolí tak jedu oklikou jak bič, ale nakonec nelituju, dávka kilometrů hezky nakynula a překonala konečně 50 km. Křtinské a následně Jozefovské údolí proháněl svěží větřík a mě už začínala být kosa. Okolní lesy místy prořídly, prořezávku udělala tuším už předloňská vichřice. Celé to tam prokouklo a ubylo tajemna. Nedaleko penzionu U kola začala fungovat firma stavící sruby, a tak se na přilehlé loučce skví několik staveb v různé fázi rozpracovanosti.
Největší novinkou mé inspekce se stala zrekonstruovaná stavba kdysi snad továrny vedle hlavní silnice protínající Adamov. Celá léta se komplex pomalu bortil, strašil a nefungoval. Už to je řada let, kdy tam ještě fungovala knajpa El cactuso. Jednou jsme zde s kolegou Blekošem poseděli, popili a místní dědky okouněli. Nyní zde konzumní člověk nalezne Albert, drogerii Teta, obchod kávou a vínem a jiná hokynářství. Otevřeno ještě nebylo, probíhaly dokončovací práce, ale nebude dlouho trvat a letní slunce náhlédne na dno vašich košíků.
Zpátky nach Bílovice a podél řeky do Majlontu. Místní občerstvení na konečné se viditelně rozrostlo, přibylo stolků, samotnému stánku přistavují pokračování a milá, periferní stanice se mění na velkokapacitní občerstvovnu. Už tu není takový klid co onehdá. Ale mají fajn Svijany, jak jsem zhodnotil o víkendu. Aspoň něco.
Dalších kiláků je potřeba, nohy se postupně zahřívají a tak snad bude dostatek času na následné toulky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama