Mezi kopci cesta klikatá...

Degustace vinařství Hort, 9.12.2010

10. prosince 2010 v 22:37 | Sorgh |  Vínování
     Poslední letošní degustace ve Vinné Galerii věnující se domácím vinařům připadla na bedra pana Jiřího Horta, chlapíka inženýrskýho.
Nemaje žádnou zkušenost s Hortem byl jsem docela napnut a v očekávání velkých událostí jsem se před prvním vzorkem nedočkavě zavínil deckou argentinského Viognieru.
Pan Hort měl naštěstí solidní vyřídilku, tudíž bylo lze se o vinařství ledacos dozvědět. Pro mě zásadní info bylo, že sám žádné vinohrady nemá a veškeré hrozny nakupuje. Dle jeho filosofie je vinohradník a vinař rozdílným povoláním. Můj osobní názor to teda není, dle mého není nic lepšího než tvořit víno z vlastních řádků, zarábat jak na vinici tak ve sklepě. Ale to není důležité.
Pan Hort se předvedl devíti vzorky, sedmi bílými a dvěma červenými...

     Hned zpočátku jsem byl mile překvapen.
Veselé víno (to je název) z odrůdy Muller-Thurgau 2010 lahodilo chutí, hodně broskve, i vůní. Já nejsem fanda mladých vín ani Svatomartinského šílenství. Potrpím si na zralá a dospělá vína. Ovšem tohle pití jsem si užil a dovedu si představit, že bych nějakou lahvinku v létě pod slunečníkem s chutí ztrestal.
Následující Sylván, p.z. 2009, mě již nikterak neoslovil, celkem průměrné víno slabší vůně a fádní chuti.
Poté přišlo přišlo první Chardonnay večera. Šlo opět o p.z. 2009. Sympatické pití, které už bych zakoupil.
Následovala dvě vína zařazená do klasifikace VOC.
První Rýňák, p.z. 2009 byl hodně dobrá věc, zde jsem již pomlaskával až to hezké nebylo. Vyvážený poměr kyselin a cukru tvořil plnou a bohatou chuť neznalou výčitek. Mineralita tak akorát. Zde bych utrácel.
Druhým byl Sauvignon, taktéž p.z. 2009. Tady už jsem uchcával, a čůrek lekvaru omýval okolním dámám podpatky. Nádherně voňavé víno, ovšem ne v tom silně květinovém stylu. Mít peníze - jsem zruinován.
Následoval Kerner, p.z. 2009. Zde už přibila jistá tonáž. Alkohol povýšil na ctihodných 14%, vínko bylo sladší, usedlejší, tak dobré pro mě na dobrou noc. Povedená věc.
A přišel čas na druhou Chardonku. Nyní o typ sur lie, 2008, což byla pro mě premiéra. Okamžitě zavoněly kvasnice a odér bariku. Toho nejsem fanouškem, takže jsem to spíš bral jen jako zajímavost a nepochutnal jsem si.
     Červená vína zastupoval Pinot noir, p.z. 2007. Hodně sympatické pití, ovšem jako vždy po řadě bílých vín už červenou nedokážu docenit. Proto hodnocení omezím na konstatování, že jindy bych si pošmákl do dna celé lampičky.
Druhým červeným soutěžícím bylo cuveé Natura, směs dvou André. 50% zrálo klasicky, 50% v bariku. Takže opět, nic pro mě.
     Poměrně zásadní byly informace, že pan Hort končí s červenou produkcí a bude se nadále věnovat jen růžové a bílé řadě. V bílých vínech ukončí výrobu Sylvánu a bude dál obšťastňovat zbylé odrůdy.
     Já jsem byl tento večer spokojen. Fundovaný výklad přímého majitele a osoby zodpovědné, v sortimentu jsem si našel svoje favority a domů jsem se vracel příjemně ovíněn.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama