Mezi kopci cesta klikatá...

Prosinec 2010

Degustace vinařství Hort, 9.12.2010

10. prosince 2010 v 22:37 | Sorgh |  Vínování
     Poslední letošní degustace ve Vinné Galerii věnující se domácím vinařům připadla na bedra pana Jiřího Horta, chlapíka inženýrskýho.
Nemaje žádnou zkušenost s Hortem byl jsem docela napnut a v očekávání velkých událostí jsem se před prvním vzorkem nedočkavě zavínil deckou argentinského Viognieru.
Pan Hort měl naštěstí solidní vyřídilku, tudíž bylo lze se o vinařství ledacos dozvědět. Pro mě zásadní info bylo, že sám žádné vinohrady nemá a veškeré hrozny nakupuje. Dle jeho filosofie je vinohradník a vinař rozdílným povoláním. Můj osobní názor to teda není, dle mého není nic lepšího než tvořit víno z vlastních řádků, zarábat jak na vinici tak ve sklepě. Ale to není důležité.
Pan Hort se předvedl devíti vzorky, sedmi bílými a dvěma červenými...

Cawarra - Lindemans 2008

6. prosince 2010 v 18:07 | Sorgh |  Vínování
     Ač opiven, cítím potřebu zmínit zážitek z těch nevšedních.
ntzjnt
Překvapení s velkým P na mě čekalo v podobě lahvinky, kterou nám nedávno donesla kamoška. Produkt  běžně k dostání v řetězci Albert jsem zprvu podrobil kritickému okounění, potěžkání a něco degradujícím otázkám. Ovšem po prvním přivonění a první doušku jsem zkoprněl, sklopil zrak a styděl se...
Pač předsudky v tomto případě nejsou na místě.
Sice jde o základní řadu australského vinařství Lindemans, ovšem nabízí nám vůni a chuť u nás netypickou, zkrátka protinožnou.
Jedná se o cuvéé Colombard / Chardonnay, víno nazvané Cawarra, což má být název první vinice, kterou Henry Lindeman v Austrálii vysadil.  Vzorek nám předvádí pohled na víno z druhé strany zeměgule. Už na první čuch překvapí ovocnatost a svěží vůně. Hned se mi chtělo zvednout z gauče, chytnout moju a skočit si dupáka. Či něco jiného kutit. Takovou to víno dodá energii. Jinak jsem totiž zvyklý se u vína povalovat, diskutovat a líně koulet očima.
Co předznamenala vůně, to dotváří chuť. Citrusy, ananas a svěží kyselinka činí toto víno skvělou volbou pro horké dny, kdy by mohlo posloužit coby osvěžující sodovka. Až na ten alkohol, který je udáván 12,5%, to by asi s jedním zacvičilo. Proto bych zůstal u dvou tří sklenek a poté ředil jako u jiných vín.
Opravdu silně pitelné, víno pro každý den, něco jiného než nabídne Morava.
S víny od protinožců mám vůbec dobrou zkušenoust. A to, že takovy pochutnání je k mání i v nedalekém konzumu, mě jen těší.