Mezi kopci cesta klikatá...

O zaniklých osadách Drahanska

20. listopadu 2010 v 22:00 | Sorgh |  Výpravy
     Volný páteční den znenadání poskytl možnost vyrazit
rthjčw
na pěší výlet a užít čistého vzduchu mimo brněnskou aglomeraci.. Počasí se po luxusním babím létě, kdy teploty i v listopadu dosahovaly 18 - 20 stupňů, konečně umoudřilo a začalo být hnusně. I přez nepřízeň Všehomíra jsme s kámošem hodili následníky do krosniček a vyrazili. Plán trasy byl ponechán na mě, takže zcela nečekaně nás bus vyhodil v Jedovnicích.
Hezky po červené jsme obešli rybníky Olšovec a Budkovan, aby se značka záhy vnořila do Rakoveckého údolí. Minuli jsme pozůstatky osady Bystřec, vyšli v Bukovince, kde proběhl výživný oběd a nakonec celé putování ukončili v Březině, kde nás opět spolkl bus.
Celkem obyčejný výlet, ale chci se vrátit k Bystřeci, zaniklé to osadě...

Když se jeden podívá do mapy, v oblasti Drahanské vrchoviny najde spoustu značek a místních názvů zaniklých osad. Z dostupných informací byla většina vsí založena již ve 2. pol. 13 století, což je mazec, přiznejme si. A až doteď je možno najít tu val, tam zbytek základu chalupy a hlavně se dochovaly názvy. Nedivil bych se, kdyby se jednalo o hrady či tvrze. Ale památky po poměrně nedůležitých a celkem hojně osídlených lokalitách mě udivují.
Tak například na SV od Ruprechtova se nacházejí bývalé osady Hamlíkov a Ovčinec. Pro změnu na JZ je to Vilémov a již zmíněny Bystřec v Rakoveckém údolí.
Obec Podomí leží zčásti na bývalé osadě stejného názvu. Na SV od Podomí leží Schreyner a Mechlov.
Na JZ od Ježkovic, taktéž v Rakoveckém údolí, leží Sokolí.
A mohl bych pokračovat do aleluja.
Doporučuji povedenou stránku věnující se této problematice, www.stredovek-dv.webnode.cz. Nechci vykrádat nasbírané info, proto lze nahlédnout sem a zjistit spoustu zajímavého. Vše je přehledně rozděleno na jednotlivá panství. Stránka se též zabývá hrady na Drahanské vrchovině.
Nebylo by od věci někdy si jednotlivá místa projít osobně a nasát fluidum časů, kdy mor byl co chvíli u sousedů na návštěvě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama