Mezi kopci cesta klikatá...

Ihsahn - After

1. listopadu 2010 v 17:22 | Sorgh |  Muzika
Nemohu jinak, jako vlákno se mými postřehy vine Ihsahnova kariéra.
thj
Nepřeslechnu, když se něco ukutí, oko nepřehlédne novotvar. Jako v případě letošního majstrštyku projektu Ihsahn, After. Nic jsem nevyhledával, deska se uráčila přijít jaksi sama a ihned spustila bandurskou.
Snad už od Ihsahna nelze čekat žádné přemety vzad, žádné odmítnutí minulosti a přijetí nového učení. Tak jako na předchozím albu angL. se umělec šine vpřed jasně daným stylem, který již jen dopiplává a leští glazuru.
     Stále jde o tvrdý metal s jasnou poznávací značkou, který se často jeví hodně schizo, čemuž na mnoha místech napomáhá umělcův typický hysterický projev. V protikladu k tomu jsou komorní kompozice jako např. Austere, titulní After či částečně
i závěrečný hymnus On the shores, které jsou zamyšlenou a zkliňující etapou poměrně nervního závodu. Ovšem i zde tvůrce chvílema sáhne k tvrdícím komponentům, které jasně vyjádřují kontrast mezi poklidným meandrem toku a divou peřejí.
Z větší části desce dominuje střední tempo, které má tu moc postupně udusat náznaky opozice a paniky. Komu se úleva nedostaví nezbývá, než vyčkat zklidňující pasáže, kterých je i v těch tvrdších kusech hned několik.
Strach postupně přejde a nastává úžas z odhalení portrétu.
Tahy štětce jsou ozvláštněny hostujícím saxofonem, který skladbám dodává vnitřní smutek a melancholii. Jde o poměrně ponurou desku v porovnání s předchůdci, ale krásnou. Je třeba se ponořit, zachytit jednotlivé prameny zdánlivě neharmonických myšlenek a uplést šikovnou pomlázku, která již zná svoji povinnost. I já se poměrně rychle zhostil funkce mydlícího šílence, i když čas vzkříšení Krista zdaleka nenastal a vajec bylo pomálu.
Pohlédnu - li na triádu desek pod značkou Ihsahn, vedoucí pozici zaujímá angL. Aktuální desce After věnuji druhou příčku a s bronzem se musí spokojit The Adversary.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama