Mezi kopci cesta klikatá...

Říjen 2010

Degustace Sonberk 7. 10. 2010

11. října 2010 v 12:30 | Sorgh |  Vínování
     Tak na tuhle ochutnávku jsem se fakt hodně těšil. O Sonberku už mým uchem ledacos pozitivního prošlo, teď jen ukojit suché hrdlo. Ve Vinné galerii bylo plno, opět jsem se musel zamyslet nad tím, jestli není lepší stanovit nižší stop stav, aby se každý mohl pohodlně věnovat koštování a nemusel řešit šťouchání loktů od sousedů nebo neustále hlídat klesající kabát na kolenou, protože nejsou věšáky. Můj požitek byl tedy touto mačkanicí nemile ovlivněn.
Víno přišla představit paní Mrázová ze Sonberku. Zpočátku firmu lehce představila a poté došlo na vlastí ochutnávku.
     Na programu bylo deset vzorků bílých vín, pět z řady Stříbrný Sonberk a čtyři z Velkého Sonberku. Konečně jsem se dozvěděl, co která řada znamená. Stříbrná obsahuje vína z mladších vinic, Velký Sonberk je ze starých a obsahuje vína ne snad tak na první pohled atraktivní, ale z vyšším potenciálem.
Všechny vzorky byly z loňské úrody, tedy poměrně mladá vína. Zvlášť u Velkého Sonberku si nejsem jistý smyslem degustace, když tato vína potřebují vyzrát. Takto vlastně ochutnáváme polotovar, který nám o výsledku moc nepoví. Aspoň mě jako laikovi.
     Co mě silně zaujalo, bylo Rulandské šedé, polosuché, v pozdním sběru ze stříbrné řady. Voňavé, s vyšší kyselinkou a . Vyrovnaná chuť mě zcela odrovnala a hned zpočátku jsem měl jasného favorita. Po Chardonay a Sauvignonu průměrného zážitku se dostavil druhý vrchol v podobě Rýnského Ryzlinku. Opět polosuchý vzorek, pikantní kyselinka, i manželka si medila.
Po posledním stříbrňáku Pálavě přišel na řadu Velký Sonberk.
Aromatika vín byla ještě nerozvinuta, v chuti jsem měl docela chaos. Dobře poradila pí Mrázová přičuchnout k vypité sklence, kde se po chvíli vůně rozbalila a lehce nadnesla budoucnost vína.
Z těchto vín mě zaujal Rýňák ve výběru z hroznů a snad Tramín pozdní sběr. Ostatní vzorky Rulandy šedé a Pálavy mě zanechaly prozatím chladným.
     Mohl to být příjemný večer, být to více komorní akce. Vína a vinařství vůbec mě silně oslovili. Mají vkusné stránky, krásné fotky, silné genius loci. Ano.
rtř

Walpurgis Rites - Hexenwahn Raid 2010

10. října 2010 v 8:28 | Sorgh |  Muzika
     Valpuržina jízda dostihla Brno. Kvartet chásek zlých, upadlých a znelíbených v očích Jeho měl jasný cíl. Osmažit nám uši na štramberskou pochoutku. Z Rakouska k nám na koštěti přilétli Belphegor, z norský skal se teleportovali Emancer a Vreid a jako předskokani se prostřednictvím Student agency dostavili pražští Gorgonea Prima...