Mezi kopci cesta klikatá...

Září 2010

September marš

23. září 2010 v 19:48 | Sorgh |  Výpravy
     "Už to jede…" volám mrzutě na Victimera. Pomalu se loudáme na osobák mířící z Brna do Blanska. Čí to byl nápad? - lamentuju v duchu. Vandr v babím létě…, to bude bolet.
Tento čundr ovšem už od počátku skýtal milé výhledy po kraji a až na počáteční udýchanej masakr do Hořic i poměrně solidní trasu. Samy Hořice byly spojeny s nostalgií. Kolik prázdnin jsem tady strávil u dědy a báby. Zamáčkl jsem slzu v oku a poctivě konal fotodokumentaci. Hodně se změnilo, však i já.
     Dále nás mapa vedla širými lesy na Černou horu. Hliněnou cestu zanedlouho vystřídala lesní asfaltka a po ní cesta za bouřlivého dialogu obou protagonistů rychle utíkala. Nikde ani živáčka až na dvě korpulentnější ženy se psy, podivné, zdravící, nelibé. Černá Hora jakožto kolébka
rgeg
skvělého moku slibovala první osvěžení. Na pivovaru vládla trošku nepříjemná atmosféra, i obloha to cítila a zatáhla se, avšak ležák byl řádně plnochutný a masitá topinka zahnala prvotní hlad. Břicho tak bylo provizorně ukojeno a po dvou pivech duo našich poutníci pokračovalo vstříc dalším nahodilostem...

Dark Gamballe - pochybný křest Pochyb 11. 9. 2010

17. září 2010 v 13:23 | Sorgh |  Muzika
     Křest nové desky POCHYBY vyškovských Dark Gamballe byla událost lokálního, avšak mezi
grt
fanoušky tvrdé hudby zásadního významu.
Tahle cháska zaujímá významné postavení na naší metalové scéně, čehož si vysloužila poctivou prací a originálním vyzněním. Už taky mají na hřbetě něco profesních křížků, vždyť nás začali obtěžovat už někdy v roce 1992, tehdy ještě jako Dark. Až v roce 2000 se setkáváme s obchodní značkou Dark Gamballe pod níž je zplozeno i s novinkou šestero potomků. Bez pochyb. Kluci tak mají letos malé jubileum, uráá, posílejte sms-ky
Koncert proběhl ve vyškovském klubu B - 29...

Košt

11. září 2010 v 12:01 | Sorgh |  Vínování
klh

Včerejší nevýrazný večer se znenadání proměnil v příjemný košt valtických vín. Kámoš se věnuje jejich distribuci, proto u něho doma není nouze o nějakou tu lahvinku. Na prozkoumání jsme zvolili Cabernet Sauvignon, Pálavu a Tramín červený, vše v jakostní řadě. Já pro porovnání s Cabernetem přinesl jakostní André 2007 od Zborovskýho.
Začali jsme možná pro někoho nezvykle červenými vzorky.
André mělo poměrně světlou barvu. Ve vůni bylo typické, kompotové, ale nepříliš výrazné. To Cabernet hned po otevření udeřil do nosu razantním dojmem. Jeho barva byla tmavší, rubínová.
André mělo jemnou tříslovinky, bylo hladké a jemné. Protože nějaký čas zrálo v sudu, mělo v chuti nádech dřeva, což mi moc nešmakovalo. Nejsu příznivec barriqů a i tady mi ten dřevěný ocas vadil. Víc jsem si pochutnal na Cabernetu, jehož ovocitost byla osvěžující.
U bílých vín byla situace velice vyrovnaná. Tramín ani Pálava nebyla z těch ostrých vín, se kterými mám problém. Květnatostí a hladkostí se vyznačovali oba vzorky, nevidět etiketu, ani bych se nedivil, kdyby Tramín byl kabinetní víno.  Jeho lehce kořenitá chuť asi vítězí nad Pálavou, která se ovšem nemusí vůbec stydět či klopit korek, byla výborná.
Vína od VS Valtice mi obecně hodně zachutnala. Od té doby, co s nimi kámoš obchoduje,  jsem měl tu čest něco lahví ochutnat a zatím mě nic vyloženě nezklamalo. Slabší byl jakostní Neuburk, naopak jakostní Frankovka je velmi pitelná a už teď se těším na její příbuznou ve výběru z hroznů 2006.
Stejně tak je na běžné pití vhodná modrá Rulanda, která je sázkou na jistotu.
Nyní si odskočím pro bakšiš za reklamu, dám si něco k obědu a půjdu vyspat bolehlav.

Když klenba nebeská nepřeje

8. září 2010 v 14:08 | Sorgh |  Všehochuť
Slota, nevlídno a marast. Tak bych v kostce shrnul týdenní odpočinek u babičky na Valašsku. Počasí se už nějakou dobu ukazovalo ve své mokré podobě a bohužel nejinak tomu bylo i právě uplynulý týden. Takže naše bicykly zahálely a umořená rodinka koštovala lahodného pečiva produkovaného babiččinou troubou.  Obzvlášť malý následník se činil a švestkovým koláčům dal řádně pohulit. Možná ten HLAD způsobilo trauma z pádu na polici, kdy se mu kolem levého oka utvořila luxuní žárovka a otok.
Zmiňovat se o výletech je zbytečné, krom malé procházky k lesnímu zámečku Trubiska nedaleko Pozděchova a návštěvy ZOO Lešná nedošlo k ničemu. Aspoň ten zvěrstvopark nás příjemně naladil. Nápaditá aranžmá, malebné instalace a mnohdy kontakt se zvířaty doslova na vlastní kůži - např. moje plácnutí si s lemurem, to vše činí z této atrarkce povedený koutek kultivované divočiny. Navíc nám výjimečně vyšlo počasí, což jen přidalo celé akci na hodnotě.
Avšak netřeba zoufat. Nepřeje-li počasí, je tu pár možností, jak se pobavit hezky pod střechou .
V nedělu 11. 9. 2010 ve Vyškovském klubu B-29 zahrají místní Dark Gamballe, kteří hodlají pokřtít svoji novinku Pochyby. Na pódiu s nimi budou kooperovat i kvalitní hosté a to Dying Passion či Six Degrees Of Separation.
Necelý měsíc na to dojde na brněnském Favále k malému infernu, na které se osobně velice těším. 4. 10. 2010 bude vilným posluchačům potvrzeno zač je toho tma. Akci povedou rakouští Belphegor, sekundovat jim budou zkušené partičky Vreid a Emancer, obě z Norska.
S Vreid už byla ta čest v zimě 2007, když na Flédě předskakovali Marduk a Unleashed. Předvedli skvělou práci, proto jsou i letos velkým lákadlem. Belphegor představují klasiku blackmetalu, vysoký nadstandart od jižních sousedů. To Emancer budou mít naživo premiéru. Mám rád jejich předposlední desku Invisible, poslední Twillight and Randomness je sice opět kvalitní, ovšem do hloubky mě moc nezasáhlo. Nezbýbá než se nechat překvapit.
jzh