Mezi kopci cesta klikatá...

Slovenské Donovaly

5. srpna 2010 v 12:15 | Sorgh |  Výpravy

Opět po drahné době jsem tu a přináším zepár osobních poznatků. V prvé řadě je nenávratně pryč kus dovolené, kterou jsme s rodinou a známýma strávili na Slovensku ve vísce Donovaly.Tato lokalita jest v prvé řadě poměrně honosným zimním letoviskem, v létě pak je lidí pomálu
zhjf
a tlačenice na cestách nejsou tolik nepříjemné. Několikrát už jsem s chotí Donovaly navštívil a to pěšky při přechodu Velké Fatry a Nízkých Tater. Leží totiž v sedle hezky mezi oběma pohořími...

Z oken domků je tak hezky vidět kopec Zvolen a Nová Hoĺa ve Fatře, v Tatrách potom Kozí Chrbát či Velká Chochula. Pastva pro oči. Vadou na kráse jsou megalomanské stavby apartmánů a hotelů nic si nezadávající např. s krkonošským Harrachovem. Humus, velebnosti.
No ale jináč byl pobyt příjemný. Ubytování na chatě Koliesko nemělo chybu, hlavně díky ochotě a přízni domácích. Něco jsme s nimi popili, pojedli a nenašel se jediný problém, který by se nedal vyřešit.
Počasí už tak vřelé nebylo. Dva tři dny se jakžtakž daly, ale jinak lilo a vůbec
kjlguzg

bylo pochmurno a vlezlo. Naštěstí jsme s tím počítali a dostatečně se z domu zásobili slivkou.
Něco poznání ovšem pobyt přinesl.
Hned vedle Donoval se nacházejí dvě malebné osady, Polianka a Bully. Tudy kdysi vedl starodávný vodovod, částečně strouhami a částečně vydlabanými kmeny stromů sváděl vodu od Donoval a Nízkých Tater až k Bánské Bystrici, kde voda sloužila jako pohon pro těžební stroje. Celá oblast byla kdysi významným zdrojem rud jako měď a stříbro.
V Poliance je kousek dřevěných koryt zachován a pod širým nebem tvoří memento dávných časů. Celý vodní systém prý měřil kolem 42 km.
Dolů na jih, kousek od Bánské Bystrice, se nachází víska Špania Dolina.
klhui
Bývalá hornická osada je silně malebná a turisticky zajímavá. V okolí se nachází několik dolů a nad vsí obrovská halda jako pozůstatek dolování. Tohle místo řadím k vrcholům naší dovolené.
Svůj čas dostaly i výstupy na okolní kopce, což byl hlavní můj zájem. Vystoupali jsme na vrch Zvolen, ale kvůli manželčině nevolnosti nezbyl čas mrknout i na
nedaleký Malý Zvolen.
Marš jsem si vynahradil o pár dnů později, kdy venkovní slota držela všechny na chatě a jen já srdnatě v plástěnce vyrazil na Kozí Chrbát. Asi dvakrát jsem to chtěl otočit, ale samota a klid lesů mě konejšil a vedl stále dál. Na lukách mě týral ostrý vítr, proto jsem si za cíl zvolil bližší sedlo Hadljanka, či jak se to píše. Místo ovšem nebylo označeno a já se tak po chvíli ocitl přímo na Kozím Chrbátě. Radost veliká i přez nepřízeň živlů - nebo právě pro ni - a rychle zpět. Byl sem celkem promáčenej, boty čvachtaly i přez goráčovou membránu a já se těšil na horkou sprchu.
Jeden výlet nás zavedl do osady Korytnica - Kúpele. Na mapě značky minarálních pramenů, hm, snad to bude stát
za to. Ovšem nastalo spíš překvapení. Chátrající víska, rozpadající se lázeňské domy a léčebny, zmar a dekadentní atmosféra. Snad hospodářská krize, ale spíš dlouhodobý úpadek poznamenal kdysi snad známé letovisko. Ovšem já oceňoval tu pochmurnou náladu, kdy celý areál pomalu umíral ve stínu hlubokého a vlhkého údolí. Život zde jedině zachraňovalo několik zoufalých bytovek a moderní stáčírna minerální vody. My se prošli ještě na sedlo Pod Babou a vrátili se zpět.
Mlžno, sychravo bylo pod slovenskými vrcholy. I tyto nečasy mají ovšem svoje kouzlo.

lkůj
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 wesna wesna | E-mail | Web | 30. září 2010 v 12:36 | Reagovat

Donovaly sú skvelým miestom nielen na zimnú ale aj letnú dovolenku, ako to aj sám svojím článkom potvrdzuješ. Ľúto mi je kúpeľných miest a dediniek, ktoré pomaly ale isto chátrajú, a pôsobia viac ako depresívne- a na Slovensku je ich teda hojne. Ak by sa do toho obul dajaký investor, vedeli by sme prilákať mnoho turistov , <a href="http://ubytovanie-donovaly.centraleuropetravel.com/slovensko/">ubytovanie na Donovaloch</a> a v iných malebných dedinkách je úžasný relax.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama