Mezi kopci cesta klikatá...

Listopad 2009

Víno a dým

23. listopadu 2009 v 15:00 | sorgh |  Vínování
Kuř a bude ti kouřeno. Pravidlo, ktery je snad vhodny všeobecně dodržovat, sou však místa, šeré plácky, kde se to jaksi nehodí. Je li vinárna vstřícná kuřákům, pro mě to znamená borec na konec - palec dolů. Protože pokud se mi při očichávání vzorku pod nos mísí namodralá stužka dýmu, veškerej požitek je pryč.
A zrovna včera se mi tato skutečnost opět potvrdila, když sem navštívil jedno takovy místo. Sice sem věděl, že se tam holduje tabáku, ale živila mě naděje, že tam skoro nikdo nebude.
Už ve vchodu mě typickej odér upozornil, nakolik sem se mýlil. Kdyby kolega ve vínu už neobjednal lahvinku, beze slova bych se otočil a odešel. Takhle mi bylo koštovat jakostní Dornfelder z vinařství Grmolec. Samo o sobě nudné víno mdlé chuti a bez patřičné kyselinky se v okolním smradu stalo tyranou, kterou sem takto dobrovolně podstoupil. Nedalo se to pít. Ani pokus o znovunalezení rovnováhy sudovou Frankovkou nevyšel. Zaplatili sme tedy a stůl s nedopitou lahví kvapně opustili.
Plzeň naproti chutnala o dost víc.

Svatomartinské olíznutí

16. listopadu 2009 v 10:43 | sorgh |  Vínování
Trošku se vrátím ke Svatomartinskýmu koštu, kterej proběhl u nás v Brně na Svoboďáku. Počasí se jednoduše nevydařilo, poprchávalo a teplo věru nebylo. Takže bylo dopředu jasny, že ve stanech s vínem bude tlačenice.
Vinařů se dostavilo hafo, opravdu si člověk měl z čeho vybírat, pokud se propasíroval skrze davy důchodců a študentů ke zdroji. Ohřívače spolu s masou těl vytvořili pod plachtovinou celkem teplo, čehož většina využila a skryta před deštěm tvořila těžce prostupnou a hlučnou barikádu zvoucí ke zdolání.
Co se vín týče, příliš sem si nepochutnal. Je jasny, že mlady víno neokouzlí kdovíjakou elegancí, ale je fakt, že většina mě zklamala přílišnou trpkostí a bezvýrazností. Výjimkou snad byl růžovej Portugal z Lednice a Vavřinec od Škrabala, tuším.
Chuť sem si tak šel spravit odpoledne do Vinné galerie. Útulno a komorní atmosférka si s ochutnávkou rozuměla podstatně víc. Pohodlně sme se s kamošem uvelebili a já zvolil na pití Mullera - Thurgau od Bízy. Lahodné vínko, voňavoučké, které nechtělo pustit. Nemuset domů, klidně bych pokořil ještě jednu lampičku.
Ať tak či tak, hodně navoněná bublina Svatomartinských vín tak pro mě zůstává spíše jen roztomilou zvláštností než nějakým hlubším zájmen.

Jen tak na úvod..

13. listopadu 2009 v 17:10 | sorgh |  Vínování
...je třeba podotknout, že o téhle rubrice sem už ňákej čásek uvažoval. Víno a s ním spojená kultura mi lahodí a jsem s to ji zařadit do mýho seznamu koníčků. Netřeba si dělat iluze o fundovaných rozborech všemožných vín, půjde jen o takovy plkání týkající se vypitých lahví, nějaké té degustaci apod. Považuju to spíš za sezónní téma, protože s příchodem letních veder moje spotřeba vína prudce klesá.
Takže snad se to bude dat číst.