Mezi kopci cesta klikatá...

Srpen 2009

17. Beseda u bigbítu

7. srpna 2009 v 16:32 | sorgh |  Muzika
Letos už jsem se neudržel a rozhodl se zorganizovat cestu na Besedu u bigbítu, festiválek, kterej se už řádku let odehrává v malebném koutě našeho kraje, v Tasově u Veselý nad Moravou. Festival, kde se neřeší žánry, móda ani ropa v cenách za barel bývá tak skvělou možností seznámit se s kapelama, o kterých ještě ani neštěkl ratlík. Spolu s nima se produkcí mihne i nějaká ta "celebritka", která tvoří jakýsi poutač.
Kdysi jsme jeli do Tasova s Blekošem, to se ještě jednalo o miniakci na jednu noc, s jedním "pódijkem", jedním stánkem na škopek a návštěvou desítek lidí. Ovšem už tenkrát zde panovala skvělá a komorní atmoška.
Letošní 17. ročník přivítal mě a tři kámoše až navečer. Vyjeli jsme z Brna poměrně pozdě a pak nás ještě napadl bludnej kořen kousek za Strážnicí. Jedna objížďka a homo sapiens je vykolejen… Neskutečny. Avšak nakonec po radě místního občana jsme areál našli a v pohodě zaparkovali na polním parkovišti. Z Topolového hájku už se ozývaly melodie, které nás spolu s ukrutnou žízní hnaly do areálu. Přivítala nás vůně bramboráků, grilovaných krkoviček, dvě pódia a pár stovek diváků. Mix hluku a vůní spolu se snašejícím se večerem vytvořil úžasnou atmosféru. Hlavní akvizice, na kterou sem se těšil - Sad Harmony - už sice dohráli, ale pružně jsem přeladil přijímač na vlny neznámých a nečekaných těles.
Po zakoupení piva jsme se vydali k Alternativní scéně, kde se připravovali brněnští Don Juan Disco. Bez velkých očekávání sme vydrželi na první vál a poté bez skrupulí odešli. Tato směs, i když veselá, šla zcela mimo nás.
O to větší požitek přinesli NIL z České Třebové. Skupina kolem výrazné frontmanky Hanky Kosnovské předvedla energickej rock, kterej by se dal asi nejvíc přirovnat ke Guano Apes. O tom, že nezaujali jen nás svědčil solidně zaplněnej "parket"
Na alterně to byla i nadále slabota, poeta Formánek by mě svými bláboly asi utloukl, proto jsme se i nadále drželi hlavního podia. Odtud se po chvíli začaly ozývat space zvuky, hotová UFO produkce a do toho začali muzicírovat maďaři Trottel Stereodream Experience. Velmi zajímavy uskupení. Chlapík drnkal na basu, slečna Rita foukala na tuším saxík a celkově to znělo velmi uhlazeně, poklidně. Pravda, moje zaujetí po chvíli vyprchalo, přece jen to bylo poněkud stereotypní, ale uznání je třeba vyslovit.
Alterna mezitím přivítala klatovsky BT´n´J. Zábavnej mix rapu, funky a rocku podržel na místě a bylo třeba klepat patou do rytmu. Naživo opravdu svěží skupina.
Noc už se prohlubovala a stejně tak i moje mysl pozbývala čirost. Ještě si vybavím Ivonne Sanchez a band. Tahle zpěvačka už dlouho dráždila moji zvědavost, zatím jsem stále neměl tu čest. Její vystoupení jsem poslouchal se zaujetím, ale nutno doznat, že očekávání předčilo skutečnost. Nevím, co jsem si představoval, vystoupení bylo dobry. Asi pod tíhou zkreslených představ se zkondenzovalo moje rozčarování. I to je možná silny slovo, koncert sem si užil, ale nebylo to srdeční.
Poté už únava učinila své a já se odkolíbal trávit noc do kufru auta. Kolega Henry ještě vyrazil pokračovat a probudil mě asi kolem páté, po třech hoďkách hlubokýho spánku. Velmi si druhej den pochvaloval Puding paní Elvisovej, kde prý řádně zapařil.
Druhej den mě už bohužel čekala cesta domů, protože doma mě volalo miminko s chotí, takže nebylo zbytí. I tak jsem si potvrdil, že tenhle fesťáček stojí sakra za to!