Mezi kopci cesta klikatá...

Květen 2009

Následník

23. května 2009 v 8:02 | sorgh |  Všehochuť
Uzrál čas i manželčin břich a světlo světa spatřil malý následník, dědic mých pošramocených genů, následovník legendy C.O.L. a zajisté budoucí turista. Stalo se tak 21. 5. 2009, čímž tento den zařazuji do svého notýsku coby výjimečný.
Z pocitů bych zmínil rozpaky, nejistotu a jistou rozmazanost, na druhé straně ovšem nadšení, radost a lásku. Manželka prokázala osobní statečnost a sílu, které si nesmírně cením a kterou obdivuji. Já si naopak dokázal, že po několika slepých výstřelech jsem s to tvořit a budovat.
Sémě se ujalo a svět je bohatší o další malé mrně.
Velebím proto oba, raduji se a hodlám slavit.

Cyklomarš SZZ od Brna

9. května 2009 v 17:08 | sorgh |  Výpravy
Mírně severozápadním směrem od Brna, celkem nedaleko, se rozkládá kouzelný kraj, který je jednou ze zásadních lokalit mé kochající se duše. Začíná již na konci Brněnské přehrady, konkrétně obcí Veverská Bítýška. Ne poprvé dnes usedám na kolo, projedu Brnem do Bystrca a přez Jinačovice, Mor. Knínice a Chudčice se dostávám k hlavní etapě jarní projíždky.
Údolí Bílého potoka tentokrát nechávám bez povšimnutí a počínám torturu provázející zdolání KOPCE směrem na Lažánky. Sklon je vskutku makabrózní, moc cyklistů nepotkávám a tak se

upoceně lopotím sám. Trvá to dlouho, celou věčnost…
Po zdolání su nekonečně vděčnej za přežití a za lapavého popadání dechu se začínám kochat úsekem Lažánky - Maršov - Braníškov. Dědinky jsou zazeleněné, v polích okolo právě kvete řepka a vzduch je nasycen kromě ní i vůní šeříku. Šlapu zhurta do pedálů a projíždím známé
lokace. Za Braníškovem po chvíli odbočím na polní cestu a zanedlouho vjíždím do Deblína z boku, utajen. Zde má sídlo rodina páně Victimera alias Blekoša, ovšem nemám čas bloudit a vzpomínat, kterýže to domek ještě vcelku nedávno obývala nebožka jeho babička. Nastává dlouhý a nenáročný sjezd do Tišnova. Při jízdě krajinným zářezem lemovaným potokem Závistkou míjím obce Čížky, Žernůvku a samotu Závist.
Chvílu po vjezdu do Tišnova se nenechám nalákat malebným jeho centrem a směle se uchyluji ke Svratce. Červená turistická značka vede podél jejího toku až do Vev. Bítýšky.
Krom pár kamenitých a neprůjezdných úseků je cesta v pohodě průjezdná na kole. Většinou jde o lesní či polní cestu, místy jen o pěšinu. Údolí je hojně zamořeno chataři, i proto je cesta většinou dobře sjízdná.
Za zmínku stojí obec Březina, která je uložena hezky mezi lesy a jejíž krása mě stále a znovu uchvacuje. V takové lokalitě musí žít jen samí dobří lidé. Proto bych nepohrdl malou chaloupkou či parcelou pro permanentní stanování. No ale neloudám se a pokračuju.
Tok Svratky je mámivý, blíští jarní slunce a než bych řekl primadona, už su v Šárce. Plac s malým kempem a něco chatami je korunován hospůdkou zvanou Saloon. Zde je mou milou povinností svlažit jícen dobrou brněnskou desítkou. K mání je i grilovaná cigárka nebo na baru vystaveny
chleby s tvarůžkama či bábovka. Tu sem si dopřál včera při pěším pochodu s těhotnou chotí a naší přítelkyní. Mohu jen doporučit, i delší posezení může mít svoje kouzlo.

Od Šárky už zbývá jen zdolat něco terénních překážek na vrstevnici a pak už jen dojet lesní cestou zpět do Bitýšky.
Hlad už je olbřímí, žaludek trucuje a tak šlapu do pedálů co můžu. Vracím se stejnou cestou přez Chudčice a Jinačovice do Brna.
O poctivých 76 km mě přesvědčují bolavá stehna. Pravda, moc toho najetýho letos nemám, času je pomálu, proto skládám vděk volné sobotě a krásné projížďce mapující oblast mezi dálnicí D1 a Svratkou.