Mezi kopci cesta klikatá...

Rudice

29. dubna 2009 v 16:38 | sorgh |  Lezeníčko
Lokalita Rudice je navýsost pěkná. Hned na úvod je však třeba poopravit
případného turistu, že Rudice je ta a ne ty. Takže v té Rudici je moc krásně. Mají tam starodávný větrný mlýn Já ovšem
častěji zavítám do míst krapet na východ od dědiny, kde se na palouku rozkládá společenství vápencových skalek. Je to doména všelijaké havěti a to jak z řad zvířeny tak lidí.
Jde o oblíbený lezecký areál, jehož výhodou má být možnost lezení i v zimě, pokud jen trochu podmínky dovolí. Důvodem je odhalenost lokality a dostupnost slunečních paprsků vyhřívajících skálu. Nevím, sám tuto zkušenost nemám.
Nejsem totiž bůhvíjaký lezec. Dobívat skalky jsem tu byl všehovšudy asi čtyřikrát, pokaždé s velmi skromnými úspěchy. To ovšem nic nemění na tom, že tato lokalita na mě působí mocným geniem loci a rád se tam vracím.
Lezecký areál má několit částí - skalek, z nichž každá má svůj název. Jmenovitě to jsou:
Masiv hradu, Slza v podhradí, Stěna vedle propadání,V kamenném žlíbku. Takže taková malebná jména. Navíc se nedaleko nachází Rudické propadání, kde se do země propadá Jedovnický
potok, aby se po nějakém čase vynořil v labyrintu jeskyně Býčí skála. Celý ten jeskynní systém je nadmíru zajímavý…
Jedinou kaňkou na celé té kráse Rudického areálu pro mě je, že se sem o víkendu vždycky zatoulá několik lidí. Samota je zde vzácná jako šafrán a když už se povede, je třeba si ji náležitě vychutnat. Je třeba volit všední dny, kdy je jistá naděje na samotu. Ležení v trávě, větřík a svítící vápenec je potom těžká pohoda. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama