Mezi kopci cesta klikatá...

Prosinec 2008

Enslaved opět ve Zlíně

17. prosince 2008 v 16:35 | sorgh
I když se stejnej článek nachází i na stránce Innocence-music.com, kde sem se rozhodl občas přispět svými pohledy na věc, troufám si ho umístit i sem. Nymf se těmhle akcím věnuje od počátku, bohužel mou nesvědomitostí teď trochu trpí a strádá. Takže tak.

Nastal soudnej den, jenž měl fanouškům vynahradit zrušenej koncert vikingů Enslaved, který se měl konat na jaře v Brně. Tahle truchlivá zpráva mě tehdy zasáhla do živýho a málem mě ranila mrtvice. Mozek to nakonec rozchodil a dobře tomu tak, protože nyní se stádo domorodých fans mělo dočkat.

Do Zlína, města s metalovým odérem, se s občasným mrholením a pokleslou oblačností dostavilo trio norských kmenů.

My s kamošem dojeli do Zlína v pohodlíčku autem, ale kvůli problémům s ubytováním hrozilo, že nestihneme začátek ve 20.00. Ovšem nakonec se díky mé genialitě vše v dobré obrátilo a my propluli do foyeur klubu Masters Of Rock Cafe s dostatečnou časovou rezervou.

Odbitím osmé na pódium přikvačili Kraków, kvartet holomků schovávajících se za škatulí "stoner metal". Hm, nevěda co čekat, zhluboka sem si přihnul euroškopku Gambáč (stále tragédie) a našpicoval paraboly svých slechů vpřed.
Začalo to svižně, kucí se s tím nemazali a bylo vidět, že to mají pro nás dobře nacvičený. Hutnej a brumlající metálek, těžko ho k něčemu přirovnávat, v tomhle ranku si nejsu zrovna jistej v kramflecích. U mikrofonu se spravedlivě střídali dva zpěváci, viking s rašplou v laryngu a hezoun s čistým zpěvem. Hodnej a zlej. Cukr a bič. Ten slavík mně zpočátku moc neseděl, ale předsudky se brzo utopily v záplavě kvalitní produkce. Tahle četa mě rozhodně nezklamala, set sem si užil a skupinu uložil do svých soukromých análů.

Časově to hezky sedělo, a tak po odchodu Krakow netrvalo dlouho a oblažit nás přispěchali Audrey Horne z Bergenu. To už se dostavil i cestovatel Victimer, vlakovej svůdník a přestupovej specialista.

Audrey Horne. Zvláštní název podle postavy z neméně zvláštního seriálu Twin Peaks. A tohle teda bylo maso. Chvílama sem nevěděl, jestli su na koncertě HIM, Extol či Systém Of A Dawn. Tenhle výčet budiž komplimentem, protože sloučení tolika vlivů, jak sem je tam slyšel já, vytvořilo něco bombastickýho. Upřímně řečeno, zpočátku mě zalíval ruměnec rozpaků a připadal sem si totálně mimo. Ovšem po chvíli mě jejich hudba chytla za koule a v duchu sem už skládal pochvalnou recenzi. Borci si hraní evidentně užívali, frontman Toschie byl šoumen jedna radost, pobíhal tam s pokleslýma kalhotama jak trotl a bujaře na nás halekal. Holt sympaťák.

No ale nemůžu vystřílet všechnu munici na předskokany, když hlavní tyjátr měl teprve přijít. A nečekali sme dlouho. Na promítacím plátně se objevilo logo Enslaved a páni kumštýři ráčili rozjet tu pravou vikingskou hostinu. Skvělá píseň "Clouds" z aktuální desky Vertebrae se stala hedvábným intrem uvádějícím nás do říše progresivních tanečků Enslaved. Tak byla hned na začátku uvolněna síla tryskající jako eruptující magma, jiná než dřív, přesto stále ochromující. Zcela mimo čas se nachází čistej zpěv Herbranda Larsena (taktéž Audrey Horne) v kombinaci s krákoráním ikony Grutle Kjellsona, tady dávám hned a bez přemýšlení sto bodů z padesáti, neskutečně silná kombinace. Do teď neslyšeno, dojímá mě to až k slzám. Následují další dva fláky z Vertebrae, dostane se i na malé ohlédnutí za alby Ruun, Below The Lights či prastarý demo Yggdrasill a pecku "Allfadr Odinn".

Čas je ovšem neúprosnej a cválá urputně směrem k půlnoci. Enslaved tedy dle rozpisu ukončí svou produkci, avšak každej tuší, že legenda není s to jen tak zmizet a nechat nás se deprimovaně opíjet. A vskutku nastoupí ještě jednou a přidají na dobrou noc pecku "Issa", která mě svým sobě vlastním způsobem posílá do hajan.

Nejde jinak, než celou akci ohodnotit plnou bodovou škálou. Pro mě nejlepší koncert letošního roku a spravedlivý napravení jednoho starýho bebina. Zlín byl na jeden večer jevištěm, kde nám bylo viděti ikonu, která starou kůži utopila kdesi ve fjordu a oblíkla lesknoucí se župan novýho směřování vedoucí kdovíkam.