Mezi kopci cesta klikatá...

Genius Loci

29. února 2008 v 9:14 | Sorgh |  Všehochuť
Některá místa nás oslovují způsobem, který lze jen těžko popsat. Nejde o kýčovitě krásnou scenérii ani o dokonale zkomponovanou zahradu s tisíci barev. Mluvím o místech, která nejsou na první pohled nijak výjimečná a přesto nás svým hlasem oslovují.
Zde záleží hlavně na senzitivitě jedince, zda umožní duchu místa - geniu loci - promluvit a zaujmout. Ne každý totiž vidí i ve zdánlivě všedních věcech kouzlo a krásu.
Já sám mám několik takových míst, která mě svým způsobem okouzlují, promlouvají a kde se cítím dobře. Nenachází se na nich nic zvláštního. Sám mohu jen těžko toto fluidum popsat, je to čistě intuitivní a osobní. Těžko bych asi někoho přesvědčoval o kráse zastávky MHD Minská, protože z hlediska estetiky žádná sláva. A přesto mě tohle místo oslovuje. Snad je to spojením moderních městských prvků se starou zástavbou, nebo přítomnost starobylého hraničního kamene hned vedle zastávky. Nevím. Je to příklad sil, které jsou schopny oslovit jen určité jedince.
Pro bližší pochopení uvedu pár dalších míst, kde genia loci silně pociťuju:
zastávka šaliny Obřany - Babická: periferie města, klidný tok svitavy, vstup do údolí Svitavy, ulice Vodova, Lhotky na lesní cestě z Březiny do Bukovinky, Rakovecké údolí, Šmelcovna, Adamov...
Vůbec není důležité, kde se taková místa nacházejí. Podstatné je, že existují a dokáží v člověku vzbuzovat pocity.
Sorgh
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama