Mezi kopci cesta klikatá...

Říjen 2007

Koncert v Jamu

23. října 2007 v 21:00 | Sorgh |  Muzika
Jelikož sem už dlouho nebyl na návštěvě u svého přítele a kolegy Victimera v Opavě, vydal sem se tamu příležitosti koncertu několika českých skupin v tamním klubu Jam. Zabil sem tak dvě morčata jednou ranou a musím říci, že až na pár detailů to byla povedená akce. Ale k hudbě.
Jako první zahrála jakási místní grupa, jejíž jméno sem si ani nezjišťoval, protože produkce mě utvrdila v názoru, že pít místní patoky bude přece jen lepší. Takže jen na půl ucha sem registroval hrubej zpěv a hutnej, ne moc dobře nazvučenej randál.
Hlavní atrakce přišla v zápětí. Šumpersky Dying Passion už mám dlouho v hledáčku a jen sem hledal šanci je vidět. Dřív mě jejich hudba vůbec nebrala, ale za těch pár let se posunuli do oblasti, která brnká na mou emocionální strunu. O zpěvačce Zuzce je už dlouho známo, že má zlato v krku, ale užít si to naživo je paráda. Oceňuji taky celkovej projev skupiny a Zuzčin oční kontakt s posluchači, vtahuje je tak do děje a vy víte, že tady zpívá pro vás. Moc příjemnej pocit. Zahráli bohužel kratší set, než by mi bylo milé, ale co už včil. Kvalita není na rozhazování.
Jako další nastoupili Endless. Na tuhle partičku mám nevyhraněnej názor. Viděl sem je naživo několikrát a byly to víceméně pěkně dynamicky a zajímavy vystoupení. I album, co mám doma, se mi líbí. Ale postupně mi to připadalo pořád na jedno brdo a tak sem je přestal sledovat. Nyní tady byli s vyměněnou sestavou a já byl hodně zvědavej. Ovšem přišlo zklamání. Kapela mě přišla nějak rozladěná, nesehraná. Zpěvák si mohl vyřvat hlasivky, jeho zpěv je vskutku výraznej, ale celkově mě jejich vystoupení neoslovilo. Sory.
Čtvrtou bandou byli Ador Dorath. Tady musím poznamenat, že jejich tvorbu skoro vůbec neznám, nezajímají mě, proto nebudu zabíhat do zbytečných podrobností a jen řeknu, že sem se opět radši věnoval pivu. To není hodnocení výkonu, ale jen můj nezájem.
Jako poslední a hodně pozdní vystoupili Silent Stream Of Godless Elegy. Výborná skupina, která mě chytla od počátku jejich tvorby a na kterou sem se moc těšil. I přez velmi pozdní hodinu podali fakt dobrej výkon a já se utvrdill v jejich obdivu. Zahráli váli snad ze všech desek a dle reakcí publika to trefili do černýho. Ten den už jednou vystupovali, tuším ve Zlíně, a tady začli hrát už v ranních hodinách. I tak se plac před pódiem slušně naplnil a "Sajlenti" sklidili zaslouženej potlesk. Jó holt, kdo umí.
Sečteno a podtrženo, byla to pěkná přehlídka tuzemské tvorby tohohle druhu. Jen si myslím, že klub Jam není na takovy akce zrovna to pravy. Je tam hodně málo místa, sám se divím, že se účinkující vešli na pódium, hlavně u posledně jmenovaných. Ale dá se to, když se sejdou lidi, co je to baví. Spíš mě zarazil ten humus na hajzlech, to byla teda síla! Nevím, provozovatel na to asi sere, ale hodně to vypovídá o úrovni klubu, o kultuře. A ať mi nikdo neříká, že to udělali fanoušci ten večer. Pisoár přetíkal ještě před začátkem! Mňo nic. Jak se říká, kuchyň a hajzli, to je nejdůležitější. Takže jestli se tam někdo chystáte na akci, neškodili by holínky.

Výlet na Šmelcovnu 27. 12. 2006

19. října 2007 v 10:20 | Sorgh |  Výpravy
Byl to nádhernej zimní den, zima jak v Rusku, slunce svými paprsky rozzářilo krystalky ledu v trávě a v norách chrápali zajíci. My sme se rozhodli neválet šunky a něco z té krásy si užít.
Zvolili sme jen jednodenní výlet, doma nás čekaly manželky, proto nebylo vhodno se vzdálit
z domova na delší dobu. I tak to bylo
poetické, užívali sme si ticho a klid lesů,
chrupání zmrzlé hlíny na polích.
Na dotvoření obrázku tohoto krásnýho
dne přikládám zepár foto.
Šmelcovna
Zmrzlý kraj
Slunečná poezie

In Vain - The latter rain

13. října 2007 v 14:34 | Sorgh |  Muzika
Na tuhle recenzi jsem se fakt upřímně těšil, protože psát o krásných věcech je požitek, no ne? A tohle album je pro mě zatím nejlepší deskou za poslední, řekněme, dva roky.
In Vain sou Noři jak poleno, čemuž se vůbec nedivím. Tahle líheň skvělé hudby tak zplodila další geniální dítě, které, jak věřím, ponese pochodeň originality na dlouhou štreku.
Chlapi se dali dohromady v roce 2003 a od té doby stihli vydat demo a jedno EP. Tohle je jejich první dlouhohrající fošna a hned s ní způsobili docela pozdvižení, aspoň u fanoušků, kteří se nebojí rozmanitosti. Vain ve své tvorbě evidentně sáhli ke třem základním inspiracím. Jako první krajany, nedostižny Arcturus. Několik momentů mi je silně připomnělo, např. skladba Det rakner, tam je to cítit asi nejvíc. Druhým zásadním zdrojem jsou In The Woods, od kterých jako by převzali schopnost vyjádřit melancholii a cit, tu tolik použitou ingredienci alba The latter rain.
Pusťte si song October´s monody a dáte mě za pravdu.
Třetí koření vidím v Portugalsku. Protože pecku The Titan bych hnedle fláknul na fošnu Moonspell, dejme tomu v období Sin/Pecado. Když se přez záhrobní chropot převalí mocná vlna kláves, to se mě ježí chlupy i na prdeli.
Určitě to ale není deska jemná a utahaná. Dostatek prostoru zde mají i trashovy kytary, jejichž hoblování doprovází tu víc death, tu spíš black jekot. Muziku tvrdí bubenická artilerie, která to žene svižným kvapíkem dopředu. Je to prostě mozaika, která si bere odevšad trošku a výsledkem je nádherná koláž.
Slova sou tady málo, tohle se musí slyšet!
Sorgh

Další inferno v Brně

8. října 2007 v 17:10 | Sorgh |  Muzika
...se odehraje tuto sobotu, 13. 10. 2007, na Favále. Jakožto hlavní protagonisté vystoupí brazilci Krisiun, kteří ve stejné sestavě brázdí temnotu amazonských pralesů už od počátku 90 let. Měl sem možnost je vidět na jednom dávnym ročníku Metalmánie ve Zlíně a byl sem nadšen. Jako další nám zahrají amíci Incantation, které snad nemusím představovat, navíc nás nedávno navštívili po boku Rotting Christ v rámci turné Domination tour. Inaktive Messiah z Řecka se taky zůčastnili nedávného Domination tour, tudíž další staří známí. Jako velká neznámá se mi tak jeví Estuary z USA. Média píšou něco o trash/deathu, což je výmluvné, ale nestačí. Takže nezbývá, než si koupit lupen a jít to okouknout. Myslím, že zábaba je zaručena.
Sorgh