Mezi kopci cesta klikatá...

Solefald - In harmonia universali

31. srpna 2007 v 10:55 | Sorgh |  Muzika
Dostal sem se k dalším kousku z řady výtvorů norských géniů Solefald.Jejich hudba mi již dávno učarovala, proto postupně doplňuju svou sbírku o další dílky z jejich diskografie. Trošku bych přiblížil desku z roku 2003. Nemám k tomu zvláštní důvod, genialita již byla dávno potvrzena. Snad kvůli obálce, kde se vyjímá obraz malíře Jana Kristoforiho.
Kdo Solefald zná, nebude nijak zvlášť překvapen. Album se nese v duchu avantgardních postupů, kdy se v jedné skladbě vystřídá několik motivů, hutným blackem počínaje a jazzem konče. Celkově zde ovšem tvrdých pasáží ubylo, více místa dostal čistý zpěv, leckde protagonisté pějí duet. Hodně prostoru jako tradičně zabírají klávesy, oblíbeny "hamondky", bez kterých by to nebyli Solefald. Krásně je do několika songů zaaranžován saxofon. Nevím, asi to budou klávesy, ale ten zvuk se tam setsakra hodí.
Opět, jako u dalších jejich alb, mi rozum zůstává stát nad komplikovaností skladeb, kdy se jedna linka míchá s druhou. Rád je při poslechu rozplítám, snažím se v kakofonii zvuků rozeznat jeden od druhýho a s přibývajícími poslechy se to i daří.
Zasvěcení tohle album jistě pochopí, pro ně bude lahůdkou. Pro "objevitele" to bude sousto těžší ke strávení. Ale nenechte se odradit, stojí to za to!
Sorgh
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama