Mezi kopci cesta klikatá...

Borknagar - Borknagar

19. února 2007 v 13:12 | sorgh |  Muzika
Konečně se mi dostal do rukou debut jedné z mých nejoblíbenějších kapel, jejichž tvorbu považuju za stěžejní v rámci světového blackmetalu. Jde o norské Borknagar. Už sem si tohle album několikrát objednával v menších distrech, ale až nyní se dobrá věc zdařila a na www.epidemie.cz kotouček měli. Proto ho ihned vkládám do mechaniky a čekám...
Okamžitě se na mě vyvalí smršť. Pravda, album vyšlo roku 1996 u Malicious records a to Borknagar holdovali pěkně svižnýmu blackmetalu. Včelí roje, bicí jako kulomety a hysterickej vokál jsou proto hlavními atributy téhle fošny. Ale důraz je taky kladen na atmosféru, kterou v decentní míře navozují klávesy a chorály. Místy mě deska evokuje Enslaved z doby Bloodhemn, jindy stary Arcturus. Ale to hlavně díky Garmovi, kterej na prvních deskách u Borknagar zpíval. V několika písních dojde i ke zvolnění, jako např. v čistě instrumentální skladbě Ved Steingard.
Velmi cením i booklet alba, na obalu jakási chata na zamlžené stráni, v pozadí hvozd, který se utápí v ranní mlze... Uvnitř je shrnuta historie Borknagar do roku 2003, kde se dozvídám, že tohle album bylo znovuvydáno na CD a vynylu díky firmě Displeased records. Dobrý počin. V bookletu nejsou žádné texty, ale protože album je cely v norštině, tak to zas tak nevadí.
Když to shrnu, album je jedním ze základních kamenů stylu. Není to žádnej oldchool black typu Darkthrone nebo tak něco, místo zde mají melodie a atmosféra. Takže kdo má rád black okořeněnej i něčím jiným, ať po tom šáhne. Jinak pro fandy kapely nutnost. Já osobně tu desku beru jako perličku do své sbírky, je to kvalitní start skvělé kapely.
vocal: Garm ( Arcturus, Ulver)
drums: Grim ( Gorgoroth)
bass: Infernus ( Gorgoroth)
guitars: Oystein G. Brun
keyboards: Ivar Bjornson ( Enslaved)
skladby: 1. Vintervredets Sjelesagn 6. Dauden
2. Tanker mot Tind (Kvelding) 7. Grimskalle Trell
3. Svartskogs Gilde 8. Nord Naagauk
4. Ved Steingard 9. Fandens Allheim
5. Krigsstev 10. Tanker mot Tind (Gryning)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama