Mezi kopci cesta klikatá...

Libůstka Ulver

22. ledna 2007 v 12:29 | sorgh |  Muzika
Znáte Ulver?
Tahle norská cukrovinka asi není tolik známá jako jiní muzikanti z říše fjordů, ale mezi hudebními fajnšmekři se určitě ví, o co se jedná. Já osobně je miluju a to od doby, kdy mě trhali osmičky, asi před šesti lety. Trošku zvláštní asociace, však? Tehdy sem měl od Victimera pučenou kazetu s albem Themes from William Blakeś: The marriage of heaven and hell. Ta hudba byla divná a vůbec nic mě neříkala. Ale jednou ráno sem se vrátil od zubaře chudší o dvě osmy. Byl sem ještě pod vlivem injekce proti bolesti a nevyspanej po noční (ahoj Dovatrone), tak sem si lehl a pustil si tyhle Ulver. A najednou sem to pochopil. Možná bylo potřeba být trochu mimo. Ta koláž zvuků, disharmonických melodií a ruchů, kde se se zpěvem popasoval mistr Garm, to je prostě něco! Od té doby u téhle kazety rád usínám.
Nu a včera sem si stáhl jejich poslední album Blood inside z roku 2005. Nevěděl sem, co můžu čekat. Ono totiž každy jejich album je úplně jiny. Když hrábnu do minulosti, tak Kveldsfanger je folkárna, Nattens Madrigal zase black. Poslední dobou se prej zas zabývali soundtrackama k filmům.
Neřeknu Vám, jak to album vlastně zní. Nejsu žádnej hudební teoretik a informací o albu moc nemám. Ale nejvíc to má asi do ambientu, kde dominantní roli hraje klavír. K tomu se zdatně přidávaj kytary a basa, ozve se zde i ňáká ta trumpeta, smyčce či zvonící telefon:-) Do toho různy elektronicky zvuky. Prostě koláž, to je to nejlepší slovo.
Není to nic pro ortodoxní metaláky, ale pro otevřeny hlavy, ktery mají chuť na něco zajímavýho a nádhernýho. Není snadny do toho proniknout. Já sám to teď poslouchám podruhý a teprve odhaluju skryty krásy tohoto dílka. Ale vřele doporučuju!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama